Elementy metalowe w życiu codziennym

Metal jest materiałem trwałym stąd jego ciągła popularność zarówno jako element konstrukcyjny, jak i ozdobny. Warto pomyśleć o przedmiotach wykonanych z tego surowca. Elementy metalowe można wkomponować w otoczenie budynku lub udekorować wnętrza.

Metal we wnętrzach pomieszczeń

Moda na proste i funkcjonalne meble powraca. Użytkownicy szukają dekoracyjnych rozwiązań wykonanych z metalu. Często są to regały metalowe, gdzie zastosowano ozdoby kute. Połączenie metalu i drewna sprawia, że można wykonywać ciekawe aranżacje w bardzo popularnym stylu loft. Inne elementy wystroju wnętrz mogą być stylizowane i dopasowywane do potrzeb użytkownika. Tak powstają lampy i wsporniki półek. Odpowiednio dobrane ozdoby kute wypełniają metalową konstrukcję. Takie ażurowe połączenia są bardzo modne i popularne. Dodatkową zaletą jest ich trwałość i możliwość patynowania farbami dekoracyjnymi.

Metalowe elementy na zewnątrz budynku

Na posesji i elewacji budynku również stosuje się elementy kute. Dzięki swojej trwałości oraz odporności na czynniki atmosferyczne nadają się na tworzenie ogrodzeń, jak i balustrad. Dekoracyjne wyroby kute umożliwiają dopasowanie wyglądu końcowego ogrodzenia do bryły budynku. Tak stworzone bramy i płoty pozwolą zapewnić wygodę obsługi oraz wytrzymałość na użytkowanie. W tym wypadku inwestorzy również doceniają trwałość elementów wykonanych z metalu. Stosowane są toczone zawiasy do furtki, aby mieć możliwość ich zamocowania za pomocą procesu spawania. Wiele możliwości aranżacji takich metalowych konstrukcji pozwala na dopasowanie ogrodzenia do posesji budynku. W tym wypadku można wykonać jednolite ogrodzenie i zastosować ten sam motyw również na poręczach i balustradach na balkonach. Doceniają to głównie architekci, bo mogą stworzyć ciekawą bryłę obiektu i umieścić na nie odpowiednie dekoracje metalowe. Przy zastosowaniu malowania proszkowego istnieje możliwość odpowiedniej ochrony przed korozją i zachowania dużej dokładności podczas malowania powierzchni wykonanych z metalowych elementów.